Njega i higijena zuba

Higijena zuba i usne šupljine je veoma važna zbog prevencije različitih oboljenja kao što su karijes, gingivitis, parodontopatija i slično. Postoje dva vida oralne higijene: profesionalna i osobna. Redovna čišćenja koja obično rade stomatolozi ili stomatološki tehničari, služe za uklanjanje zubnog kamenca (mineraliziran plak), koji se pojavljuje i pored pažljivog i redovnog održavanja higijene

Profesionalno čišćenje se obavlja uz pomoć raznih stomatoloških instrumenata koji pomažu uklanjanje naslaga zubnog kamenca sa zuba. Osobna higijena sastoji se od pravilnog i svakodnevnog pranja zuba i korištenja zubnog konca. Svrha oralne higijene je smanjenje količine patoloških agenasa u ustima, a osnovni cilj je uklanjanje i sprječavanje formiranja zubnog plaka, koji se uglavnom sastoji od bakterija. Sa porastom količine dentalnog plaka, raste i podložnost zuba karijesu, lošem zadahu i sl.

Četkica za zube može ukloniti plak na skoro svim površinama zuba, izuzev u interdentalnim prostorima. Za uklanjanje ostataka hrane i dentalnog plaka iz ovih prostora, koristi se zubni konac, interdentalne i sulkularne četkice, ispirači i vodice za usta. Električne četkice za zube nisu efikasnije od manualnih, osim što pomažu ljudima sa oštećenjem, kao npr. osobama sa reumatskim artritisom.

Fluoroterapija se također preporučuje kao prevencija karijesa. Fluor pomaže u sprečavanju ili usporavanju demineralizacije i propadanja zuba. Mnogi stomatolozi uključuju površinsku fluorizaciju u redovna čišćenja zuba. Bol i krvarenje za vrijeme pranja zuba su pokazatelji bolesti desni kao što je gingivitis, od koga se desni crvene, natiču i krvare, a sve to je posljedica bakterija koje se nakupljaju u plaku između zuba. Periodontitis, napredni gingivitis, uništava potporna tkiva zuba i kosti u usnoj šupljini i uzrokuje ispadanje zuba.